آیا حیوانات نیز حشر و نشر دارند؟ - شبه

شبه
ورود شما به شبه را خیر مقدم عرض می نماییم.
به دلیل بروز بودن سایت لطفا از سایر صفحات وب هم دیدن نمایید.

تبلیغات هزینه نیست بلکه زمینه سازی برای معرفی وب خود به دیگران و درآمد زایی برای شماست .

تبلیغات


مسائل مربوط به آخرت و معاد از اموری است که اظهار نظر قطعی در مورد آن ها بسیار دشوار است، اما به طورکلی می توان گفت: آیاتی در قرآن کریم اشاره به حشر حیوانات دارد؛ مانند این آیه:
"هیچ جنبنده ای در زمین و هیچ پرنده ای که با دو بال خود پرواز می کند نیست مگر این که امت هایی مانند شما هستند، ما هیچ چیز را در این کتاب فرو گذار نکردیم، سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می شوند. (انعام آیة 38)
اما فارغ از این آیات باید دید ملاک حشر و بازگشت انسان به سوی خدا چیست؟ و آیا همان ملاک در حیوانات نیز وجود دارد؟
ملاک حشر در انسان جز نوعی از زندگی ارادی و اختیاری نیست؛ در نتیجه رفتارهای اختیاری و انتخاب های آزادانه بشر است که ضرورت حضور وی در عالمی دیگر و محاسبه این اعمال و تعیین درستی و نادرستی این اختیارها را ثابت می نماید.
با دقت در مراحل زندگی حیوانات و در نظر گرفتن حالات مختلفی که هر نوع از حیوانات در مسیر زندگی به خود می گیرند، این گونه به نظر می رسد که حیوانات نیز مانند آدمیان تا اندازه¬ای از موهبت اختیار برخوردارند و نیز دارای سطحی از فهم و شعورند. فرض کنید حیوانی نزدیک مزرعة شما می آید، شما چوبی را بلند می¬کنید، او فرار می کند، این فرار یعنی انتخاب کتک نخوردن بر سیر شدن، این امر به خودی خود یک انتخاب است، گرچه بی شک به درجة قوت انتخاب انسان نیست و چه بسا بتوان گفت انتخابی نیمه آگاهانه است، اما نوعی رفتار اختیاری به نظر می رسد.
به هر حال نمی توان ادعای قاطع کرد که حیوانات اختیاری ندارند؛ زیرا به اندازه همان درک و شعور مختصر خود می توانند اختیار داشته باشند؛ از طرف دیگر در روایات نیز می توان مطالبی را یافت که برخی از حیوانات در قبال رفتارهای خود مورد سؤال و بازخواست قرار می گیرند، در نتیجه باید نوعی حشر و معاد را برای آن ها مفروض دانست.
از ابوذر نقل شده است که: «من نزد رسول خدا بودم که ناگهان دو بز به هم شاخ زدند، پیغمبر فرمود: می¬دانید براى چه به هم شاخ زنند؟ اصحاب گفتند: نمی دانیم، حضرت فرمود: ولى خدا می داند و به زودی میان آنها قضاوت می کند!». (بحار الانوار، ج 61 ص 6)

...
نوشته شده توسط رضا یاراحمدی در ۱۳٩٠/٦/٥ ساعت ٢:۳٩ ‎ب.ظ | لینک    پيام هاي ديگران()

امکانات وب