فشار قبر چیست؟

در شب اوّل قبر برای هر انسانی حوادثی اتفاق میافتد. از جمله این حوادث فشار قبر است. البته باید دانست که مقصود از فشار قبر این نیست که در قبور خاکى - که مثلا قطعه ای از آرامگاه است - فشارى بر بدن انسان ها وارد مى‏شود؛ بلکه چون مقصود از قبر در بسیارى از روایات، عالم برزخ است ، مقصود از: «فشار قبر» هم عذاب خاصى است که انسان در آن عالم متناسب با رفتار‏هاى خود مى‏بیند.
فشار و عذاب قبر، جسمانى و روحانى است، ولى جسم و بدن برزخى عذاب و فشار مى‏بیند؛ نه بدن مادی؛ زیرا روح انسان در عالم برزخ، با بدن برزخى - که متناسب با آن عالم است - همراه می‌شود.
عذاب قبر براى برخى از مومنان که مبتلا به برخی گناهان شده اند ، نعمت است؛ زیرا در عالم برزخ ، متناسب با کمیت و کیفیت گناه در عذابند و هرگاه از آن گناه پاک شدند ، در عالم قیامت با پاکی وارد بهشت می گردند.
آن گونه که از برخی احادیث استفاده میشود، فشار قبر برای برخی کیفر اعمال محسوب میشود و برای برخی، ملایمتر و به منزله کفاره گناهان و جبران کوتاهیها است. امام صادق (ع) از پیامبر اکرم نقل فرمود: فشار قبر برای مؤمن، کفاره نعمتهایی است که ضایع کرده است.(1)


با دقت در روایاتی که در این خصوص وارد شده می توان دریافت که: مسئله فشار قبر بسیار مهم و جدی است و باید از عذاب و سختی آن بیمناک بود و آن را محدود در افراد خاصی ندانست .
ابی بصیر میگوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آیا کسی از فشار قبر در امان است؟ فرمود: از آن به خدا پناه میبرم. چه اندکند کسانی که فشار قبر نداشته باشند. (2)
در مجموع آنچه از اخبار به دست میآید، آن است که: ایمان و عمل صالح موجب امان از فشار قبر است. به هر مقدار نقصانی که در این دو باشد، به همان اندازه عقوبتهایی از جمله فشار قبر را در پی خواهد داشت. اخلاق خوب، تلاوت قرآن، به جا آوردن حج، زیارت اباعبدالله (ع) و برخی اعمال دیگر موجب امان از فشار قبرخواهد شد.
پی نوشت:
1. بحارالانوار، ج6 ، ص 221.
2. همان، ص 261.

/ 3 نظر / 82 بازدید
حقدوست

[لبخند][قلب][گل][لبخند][قلب][گل] با سلام و عرض ادب. [گل]میلاد با سعادت حضرت حجت بن الحسن(ع) بر شما مبارک[گل] ***** پستهای جديدی که شاید ملاحظه نکرده باشید: [گل][گل] [قلب]>>> طنزی زیبا برای شاد کردن لحظات شما[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/496/ [گل][گل] [قلب]>> احادیث هفته صد و سی‌ و ششم(انتظار و امام زمان)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/495/ [گل][گل] [قلب]>> داستانی بسیار زیبا در اینکه «حج مقبول، در کمک به دیگران» است[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/494/ [گل][گل] [قلب]>> احادیث هفته صد و سی‌ و پنجم(زنهای بدون عذاب، راههای مرگ آسان)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/491/ [گل][گل] [قلب]>> واقعیت بعثت از نگاه اهلبیت(ع)[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/487/ [گل][گل] [قلب]>> فرق سادات هاشمی با سادات عباسی؟[گل] http://bia2mofid.persianblog.ir/post/485/ [گل][گل] دوست عزیز؛ توصیه می‌کنم حتما لااقل به مدت 5 دقیقه برای خواندن احادیث وقت بگذارید. [گل][گل] منتظر حضور شما هستم. [لبخند][قلب][گل][لبخند]

saideh

سلام چقدر وبلاگتون زیباست. ممنون از شما که این امور را به ما یادآوری می کنید ماهاییکه وقت همه جور کتابهارو داریم به جز اصول کافی و بحارالانوار و . . . . لطفا اگه میشه متن ها رو خلاصه بگذارید تا افرادی که حوصله شون کمه وقتی کوتاهی متن را می بینند تا آخرش اون متن را بخونند شاید 10 تا متن کوتاه اثرش بیشتر از یک عنوان بلند بالا باشه بازم تشکر می کنم از وبلاگ خوبتون

خادم خلق الله

با سلام به همه دوستان خوبم قصد داریم با عنایت خداوند و حضرت علی (ع) و آقا امام زمان (عج) و کمک شما دوستان خوب در ماه مبارک رمضان ختم قرآنی برای ائمه و 14 معصوم و سلامتی آقا امام زمان و حضرت زینب (س) و حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت معصومه(س) و سلامتی وا لدین و برآورده شدن حاجات همه دوستان برگزار کنیم . لذا از همه دوستان خوب تقاضاداریم ما را در این امر کمک کنند التماس دعا